Neverim.sk

Je dobré vedieť viac…

Ako sa chrániť pred zlodejmi

Prinášame Vám pár rád od hovorcov policajných riaditeľstiev. Nie príliš nové, ale predsa len užitočné tipy, čo môžete urobiť pre to, aby Váš majetok nezmenil majiteľa proti Vašej vôli:

Dbajte na to, aby boli po Vašom odchode dôkladne uzatvorené dvere i okná, a taktiež okná v podkroví či v pivničných priestoroch. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.

Dôležité je, aby vaše dvere boli zabezpečené kvalitným bezpečnostným zámkom, treba dbať aj na kvalitné zárubne. Samotné dvere by mali byť tiež dostatočne pevné. Ideálnym doplnkom je akýkoľvek alarm s čidlom otvorenia alebo pohybu.

V prípade, že bývate na prízemí, je nutnosťou nainštalovanie okrasných mreží a bezpečnostnej fólie na okná, balkóny a loggie spolu so spoľahlivým zatváraním okien.

Nikdy nenechávajte po odchode kľúče na dohovorených miestach, akými sú kvetináče pred dverami, rohožka a iné, tie už všetci zlodeji dobre poznajú.

V prípade dlhodobejšej neprítomnosti nedajte zlodejom možnosť, aby si všimli, že nie ste doma. Požiadajte spoľahlivých susedov či známych, aby vyberali Vašu poštovú schránku, aby u Vás občas rozsvietili svetlo, aby teda venovali pozornosť Vášmu obydliu, prípadne si všímali aj pohyb podozrivých osôb,

Neuschovávajte väčší obnos peňazí doma, bezpečnejšie budú v bankovom ústave či na vkladnej knižke s heslom. Heslo, v prípade, že si ho zapíšete, nikdy nevkladajte do vkladnej knižky, uložte ho oddelene na inom bezpečnom mieste.

Využívajte osvedčené “ kukátko”. Pohľad doňho Vám umožní premyslieť si, či zvoniacemu otvoríte. Aj v tomto smere je na našom trhu dostatočný výber priezorov ( ľudovo “ kukátok”), ktoré vám umožnia vidieť celý chodbový priestor ( tzv. panoramatické priezory). V žiadnom prípade neotvárajte dvere a nevpúšťajte do bytu osoby, ktoré nepoznáte. Predídete tak mnohým nepríjemným a mnohokrát nebezpečným situáciám. Naučte tejto zásade svoje deti, ale i starých rodičov. Najmä občania – dôchodcovia sú častým terčom falošných kontrolórov či zástupcov rôznych inštitúcií.

Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po Vašom odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.

Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý.

Označte drahé veci fixkou s neviditeľným atramentom, ktorý je viditeľný pod ultrafialovým svetlom. Ak sa polícii podarí ukradnutú vec vypátrať (čo sa stáva prekvapivo často), viete vec potom jednoznačne identifikovať a preukázať tak, že patrí Vám. Fixka sa dá bežne kúpiť v papiernictve. Na vec môžete napísať hocičo, na čo si spomeniete, napríklad Váš dátum narodenia.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: